Ziemeļeiropas Drošības tehnoloģiju samits “Nordic SecTech summit 2024” jeb NSTS, kas notika š.g. 17. oktobrī, Rīgā, noslēdzās ar lieliskiem panākumiem, pulcējot vairāk nekā 160 augstākā un vidējā līmeņa vadītāju no vairāk nekā 95 kritisko nozaru pārstāvošiem uzņēmumiem un valsts iestādēm.
Šogad NSTS, kas ir viena no drošības nozares vadošajām aktuālās informācijas un zināšanu pilnveidošanas platformām, piedāvāja ne tikai jaunāko sasniegumu paraugdemonstrējumus drošības tehnoloģijās, bet arī vērtīgus ieskatus jaunākajās tendencēs, inovatīvos risinājumos un labākajās praksēs.
Šī gada vienojošā tēma bija “Uz cilvēku vērsta drošības projektēšana”. Kādēļ tika izvēlēta tieši šāda tematika, komentē pasākuma organizators un ALTAS IT Valdes priekšsēdētājs Māris Baltbergs: “Drošības sistēmas ir kā sīpoli - daudzslāņainas, un, nepareizi lietojot, tās liek raudāt. Drošības pasaulē viss sākas un beidzas ar cilvēku, kurš ir galvenais posms jebkurā sistēmā. Mūsu ikdiena pierāda, ka iegādātās sistēmas bieži vien netiek izmantotas pilnvērtīgi, jo cilvēks, kuram tās ir paredzētas, atrodas sistēmas vadības centrā. Tas ir operators, monitoringa speciālists, apsargs – dažādos vārdos saukts, bet vienmēr cilvēks, kurš pirmais reaģē uz informāciju, ko sniedz kameras, sensori, detektori un citas ierīces. Tieši no šīs personas ir atkarīga turpmākā procesu norise un ikvienas organizācijas drošība. Tādēļ arī šī gada samita tēma tika vērsta uz cilvēku, kas ir vienojošais faktors ikvienā organizācijā. Ar šo samitu mēs atkārtoti vēlējāmies uzsvērt nepieciešamību pārvērtēt, cik patiesībā katras organizācijas drošības sistēma ir cilvēkdroša un cilvēkam kā gala lietotājam, atbilstoša.”
Šogad uz lielās skatuves bija sastopami tādi Latvijā pazīstami dažādu jomu vadošie eksperti kā Kārlis Apalups (ZEVS Consulting group un BA "Turība" akadēmiskās programmas Organizācijas drošības vadība direktors), Agate Ambulte (Rīgas Stradiņa universitātes Digitālās transformācijas mākslīgā intelekta vadītāja), Sandris Grantiņš (Rīgas satiksme RP SIA IT nodaļas vadītājs), Kaspars Rožkalns (UPB nams Valdes priekšsēdētājs), Ilze Jansone (Rīgas valstspilsētas pašvaldības Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes Civilās aizsardzības nodaļas eksperte), Elviss Strazdiņš (Digitālās drošības centra dibinātājs un tehnoloģiju entuziasts), Uģis Uškāns (AAS BALTA Juridiskā īpašuma un garantiju risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs) un François Levy (Digifort Global Biznesa attīstības direktors EMEA valstīs). Šie pieredzējušie lektori dalījās savās zināšanās un pieredzē par ikvienam šobrīd aktuālām un sasāpējušām tēmām, tostarp NIS2 regulu ieviešanu drošības tehnoloģijās un pielāgošanu organizācijas vajadzībām, privātpersonu un juridisko personu kiberdrošību, fizisko drošību un civilo aizsardzību - kas jāzina un kā rīkoties draudu gadījumā, kā nepazaudēt naudu jau projektu plānošanas laikā, kā pareizi vadīt riskus projektēšanā un būvniecībā, u.c. nozīmīgiem tematiem. Jāatzīmē, ka viens no pasākuma viesu papildu ieguvumiem, apmeklējot tieši šo samita daļu, bija atbilžu saņemšana uz ekspertiem uzdotajiem jautājumiem – dienas gaitā apkopoto jautājumu iztirzāšana no dažādiem skatu punktiem un darbības jomām. Kāds pasākuma apmeklētājs, kurš strādā valsts drošības sektorā, atzina: “Šis drošībniekiem paredzētais samits izrādījās visnotaļ vērtīgs. Vēlos atzīmēt, ka personīgi man bija ļoti noderīgi apmeklēt šo pasākumu. Lieliska iespēja it kā ierastās lietas saskatīt citu acīm, uzzināt ko no jauna.”
Papildus lekcijām uz lielās skatuves ikvienam bija iespēja apmeklēt izstādi, kurā tika prezentēti jaunākie drošības tehnoloģiju produkti un risinājumi, kā no pasaules vadošajiem TOP50 ražotājiem, tā arī no vietējiem Latvijas uzņēmumiem. Dienas otrajā pusē apmeklētāji tika aicināti apmeklēt piecas praktiskās darbnīcas jeb interaktīvās sesijas - sākot ar piekļuves kontroles izmantošanas paraugstundām, Motorola ķermeņa kameru pielietošanas demonstrējumiem (kuras aktīvi tiek izmantotas, piemēram, policijas darbā Īrijā), integrēto risinājumu ieviešanas praksi dzīvē, un visbeidzot ar diskusijām par augstākās izglītības iespējām ar drošības nozari saistītiem speciālistiem un īpaši šim pasākumam radītu izspiedējvīrusa jeb Ransomware darbības demonstrējumu, kas pēc apmeklētāju viedokļa bija viena no labākajām paraugstundām.
Arī samita neformālā daļa izcēlās ar tīklošanas iespējām ar kolēģiem un potenciālajiem partneriem dzīvās mūzikas pavadībā, kuru nodrošināja jauniešu mūzikas grupa “Grupa bez nosaukuma” no Liepājas. “Mani pārsteidza muzikantu sniegums. Tik jauni un talantīgi jaunieši, kuri salīdzinoši vecas dziesmas spēj “ietērpt” jaunā un tiešām unikālā skanējumā, mūsdienās ir sastopami ļoti reti. Viņu enerģiskais priekšnesums piešķīra tādu foršu tonusu darba dienas noslēgumam,” atzina viens no pasākuma apmeklētājiem.
“Mēs esam sajūsmā par nozares profesionāļu atsaucību un sniegtajiem pozitīvajiem vērtējumiem,” sacīja viens no pasākuma organizatoriem un ALTAS IT Biznesa attīstības direktors Oskars Pirags. “Specifisku nozaru pārstāvju apmeklētība liecina par drošības tehnoloģiju un cilvēka mijiedarbības pieaugošo nozīmi mūsdienu pasaulē, un mēs lepojamies, ka esam radījuši platformu, kur nozares profesionāļi var sazināties, mācīties un sadarboties. Šo samitu vērtējam kā veiksmīgu, jo tas sniedza dalībniekiem vērtīgas zināšanas, ilgtermiņā nozīmīgas tīklošanās iespējas un pat iedvesmu. Mēs ar nepacietību gaidīsim ikvienu arī nākamgad - “Nordic SecTech Summit 2025”, durvis verot pilnīgi jaunā konceptā, sniegtajās iespējās un, protams, arī vienojošajā tematikā.”
Video ieraksti ar lektoru uzstāšanos drīzumā būs pieejami ALTAS IT Latvija vietnes Youtube.com profilā, tādēļ pasākuma organizatori aicina sekot līdzi jaunumiem sociālajos tīklos Facebook, Instagram un LinkedIn vai piesakoties ziņu saņemšanai e-pastā. Jaunumu saņemšanai e-pastā iespējams pieteikties pasākuma organizatoru vietnē www.altas.lv.
Nākošā gada pasākuma datums vēl nav izziņots, taču ikviens, kurš vēlas piedalīties šajā rudens gaidītākajā drošībniekiem veltītā pasākuma organizācijā kā dalībnieks vai atbalstītājs, lūgums sazināties ar organizatoriem, rakstot uz e-pastu info@nordicsectechsummit.eu
Attēli no pasākuma pieejami šeit: https://failiem.lv/u/8zmvzxby9n (Izmantojot attēlus privātām vai uzņēmuma vajadzībām, ievērojot autortiesību principu, lūgums atsaukties uz šī pasākuma organizatoriem - ALTAS IT Latvija, kā arī uz bilžu autoru - fotogrāfu Kristapu Sadovski!)
Preses relīzi sagatavoja Sanita Meijere, Mārketinga speciāliste un pasākuma koordinatore. Papildu informāciju iespējams saņemt, rakstot uz sanita.meijere@altas.lv