+371 66100650 info@altas.lv

​Videonovērošanas tendences 2024. gadā

Nozares vadošie elementi, kas ietekmēs katru speciālistu.

ALTAS IT sadarbības partneri - globāls un pasaulē strauju popularitāti gūstošais uzņēmums - Hanwha Vision (piedāvā plašu drošības un videonovērošanas risinājumu klāstu) ir publicējis 2024. gada prognozes par galvenajām tendencēm videonovērošanas nozarē. 

  • Kādas izmaiņas gaidāmas šajā gadā?
  • Kas, iespējams, būs pārsteidzošais faktors, kas ietekmēs gandrīz ikvienu nozarē strādājošo?
    Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes lasi raksta turpinājumā. 


Videonovērošanas pasaule pēdējo desmit gadu laikā ir strauji attīstījusies, jo tehnoloģijas ir uzlabojušās. Vienlaikus nozare ieguva jaunas izaugsmes iespējas, enerģiski komercializējot produktus un pakalpojumus ar progresīvām inovācijām, piemēram, mākslīgo intelektu un mākoņtehnoloģiju (cloud technology)

Videonovērošanas sistēmas vairs nav paredzētas tikai attēlu ierakstīšanai, bet ir kļuvušas par būtisku rīku uzņēmumiem visā pasaulē, lai pilnveidotu darbību, palielinātu produktivitāti un uzlabotu drošību.

01 Drošības risinājumi transformējas uz to, ka tieši mākslīgajam intelektam biznesa jomā ir milzīga ietekme


Drošības kameru un mākslīgā intelekta integrācija pēdējā laikā ir bijis nozīmīgs videonovērošanas nozares temats. Īpaši 2023. gadā tā viegli pieņēmusi mākslīgā intelekta (AI) tehnoloģiju kā jaunu darbības standartu, un, paātrinoties AI attīstībai, tā plaši izplatās visās nozarēs.

Hanwha Vision prognozēja, ka līdz 2024. gadam AI ieviešana paātrināsies, lai nodrošinātu datu ieskatu ne tikai pēc reakcijas un preventīvas noteikšanas, bet tostarp arī notikumu/incidentu analīzei, nākotnes prognozēšanai un citiem pielietojumiem.

Seung In Noh, Hanwha Vision AI laboratorijas vadītājs, pauž: "Nozarē tiek izmantota ne tikai AI tehnoloģija, kas precīzi nosaka un nošķir drošības kamerās fiksētos objektus, bet arī sniedz vērtīgas atziņas uzņēmējdarbībai, izmantojot video datus un uz AI balstītu analīzi, kā arī novērtējot konkrētu notikumu iespējamību." Viņš piebilda: "Šie dati un uz mākslīgo intelektu balstīta prognozēšanas analīze nodrošina plašu un tūlītēju redzamību par daudziem iespējamiem iznākumiem un ietekmi uz draudiem un uzņēmējdarbības stratēģijām."

Šāda veida prognozēšanas analīze videonovērošanā sastāv no trim lieliem procesiem:

 Video informācijas vākšana

 Izpētes datu analīze

 Nākotnes situāciju modelēšana

Tos izmanto tādās nozarēs kā pilsētu infrastruktūra, mazumtirdzniecība, rūpnīcas, loģistika un medicīnas objekti. Tie padara uzņēmumus efektīvākus, samazinot izmaksas, optimizējot procesus, kā arī, uzlabojot pakalpojumu kvalitāti un drošību, novērš negadījumus.

Hanwha Vision SightMind, kas šogad tika izlaists kā izmēģinājuma programma dažiem izvēlētiem klientiem, vizualizē metadatus, kas iegūti no mākslīgā intelekta kamerām un citām IoT ierīcēm, lai palīdzētu ikvienam izmantot datus savā uzņēmējdarbībā. Mākslīgā intelekta kamera veic pašanalīzi, un SightMind to parāda, izmantojot paneli kā pielāgojamus logrīkus un diagrammas. SightMind ir saderīgs ar dažādām lietotnēm, un tam ir plašs potenciāls.

Piemēram, SightMind ļauj mazumtirdzniecības veikaliem efektīvi izstrādāt produktu un personāla plānus, mērot digitālo izkārtņu reklāmas ietekmi un analizējot klientu plūsmu veikalā. Platforma varētu arī ļaut pilsētplānotājiem noteikt pilsētas centra noslogotākos laikus, lai samazinātu satiksmi vai iegūtu ieskatu, kas nepieciešams, lai atvērtu vai slēgtu satiksmes joslas. Rūpnīcās SightMind intuitīvi nosaka personāla lēmumus konkrētām maiņām un novērtē atbilstību drošības protokoliem, tostarp:

 Paslīdēšanas un kritienu noteikšanu

 Ierobežotas piekļuves zonu uzraudzību

 Ķiveru un citu individuālo aizsardzības līdzekļu pareizu lietošanu

02 Paātrināta transformācija no lokāliem uz mākoņrisinājumiem (cloud-based solutions) 

Pēc tam, kad pandēmijas laikā tika pierādīti uz mākoņtehnoloģiju (cloud technology) orientētas digitālās transformācijas ieguvumi, ievērojami pieauga lietotāju atsaucība un uzticēšanās šāda veida pakalpojumiem. Tam ir bijusi milzīga ietekme uz videonovērošanas nozari, jo mākoņrisinājumi (cloud-based solutions) tiek izmantoti, lai efektīvi apstrādātu datus un modernākās tehnoloģijas, piemēram, mākslīgo intelektu. Tāpat tam ir bijusi ietekme arī uz uzņēmuma darbības izmaksu racionalizāciju.

Andy Jungwoo Ryu, Hanwha Vision produktu direktors, paskaidroja: "Uzņēmumi arvien vairāk investē mākoņpakalpojumos (cloud-based services), kas izmanto video datus, jo ir uzlabotas videonovērošanas tehnoloģijas, palielinājušās sākotnējās investīciju izmaksas un pašreizējās augstās procentu likmes." Viņš piebilda: "kļūst skaidrs, ka arvien vairāk uzņēmumu maina savu IT izdevumu modeli no CapEx uz OpEx, un šīs pārmaiņas paātrina mākoņtehnoloģiju (cloud technology) ieviešanu."

Ņemot vērā nenoteikto ekonomisko un uzņēmējdarbības vidi, pirms investīciju veikšanas uz vietas pieeja ir saistīta ar vairākiem riska faktoriem. Vietējā servera izveide, kas prasa prognozēt nākotnē nepieciešamos līdzekļus, var apgrūtināt budžetu vai ierobežot skaitļošanas iespējas atkarībā no prognožu precizitātes un iespējamām pieprasījuma izmaiņām.
Savukārt mākoņrisinājumiem (cloud-based solutions) var pielāgot jaudu pēc vajadzības un nepārsniegt budžetu, ņemot vērā tikai tos izdevumus, kuri veidojas no izmantošanas laika.  Daudzas organizācijas palielina savu izmaksu efektivitāti, izmantojot tos gada/mēneša abonementu veidā, nevis izvēloties lielus sākotnējos ieguldījumus.


Kā citus mākoņpakalpojumu (cloud-based services) izaugsmes faktorus nozarē Hanwha Vision min pieaugošo pieprasījumu pēc vairāku reģionu attālinātas pārvaldības un integrējamu mākoņrisinājumu (cloud-based solutions) dažādošanu.

Pirmkārt, viens no iemesliem, kādēļ daudzas organizācijas apsver iespēju to izvēlēties, ir tas, ka šāda veida videonovērošanas sistēma atbrīvo no jebkādiem lokāliem ierobežojumiem. Uzraudzību un drošību ar tā starpniecību var panākt jebkurā pasaules vietā, pat ja operatori nav fiziski pieejami. Lietotāji var piekļūt tiešraidei un ierakstītiem videoklipiem, izmantojot tīmekļa pārlūkprogrammu vai mobilo lietotni (pat atrodoties ceļojumā).

VSaaS (videonovērošana kā pakalpojums) var kļūt par daļu no jaunas sistēmas, kas ir piemērota jebkurai organizācijai. Daudzi uzņēmumi jau pārveido to, kā viņi izmanto videonovērošanas sistēmas, integrējot tās, piemēram, ar:

 Piekļuves kontroli

 Ugunsgrēka atklāšanas sistēmām

 Ēku pārvaldības sistēmām

un savienojot tās ar mākslīgā intelekta/datu analīzes risinājumiem.

03 Visa apvienošana vienā kamerā


Racionalizēta datu apstrāde un pārvaldība ar zemākām izmaksām būtu sapnis jebkurai organizācijai. Šī iemesla dēļ ar katru dienu pieaug klientu gaidas attiecībā uz edge AI, kas revolucionizē datu pārvaldības veidu.

Izveidots, apvienojot mākslīgo intelektu un edge computing, edge AI apstrādā datus, kad tie tiek ģenerēti, lai palīdzētu organizācijām gūt tūlītēju ieskatu un izpildīt stingras datu konfidencialitātes prasības. Uzņēmumi var ietaupīt laiku un naudu, jo lieli datu apjomi nav jāpārvieto uz atsevišķām glabāšanas un apstrādes vietām.

Tirgus izpētes uzņēmums Gartner prognozē, ka līdz 2025. gadam vairāk nekā 55 % no visiem datiem, ko analizēs dziļie neironu tīkli (DNN), tiks analizēti datu uztveršanas punktā, kas atrodas edge sistēmā.

Seung In Noh uzskata, ka "galu galā lielākā Edge AI kameru priekšrocība ir tā, ka video analīze notiek uz vietas, nodrošinot ātrāku ieskatu, kas atvieglo lēmumu pieņemšanu reāllaikā kritiskos scenārijos". Viņš piebilda: "Lai gan video analīzē Edge AI ir ieviests salīdzinoši nesen, jāatzīmē, ka videonovērošanas tirgū strauji pieaug pārdoto inteliģento un ar Edge AI aprīkoto kameru skaits".

Hanwha Vision turpina pievienot vairāk funkciju AI kamerām, lai atbilstu dažādu nozaru vajadzībām. Nākamajā gadā tiks ieviestas jaunas specifiskas edge AI funkcijas. Viens no piemēriem ir mazumtirdzniecības joma - lai noteiktu pamestus vai 'aizbēgušus' ratiņus un nosūtītu paziņojumus un brīdinājumus vadītājiem. Cits piemērs ir rūpnīcas - pārbauda iekrāvēju atrašanās vietu un nosaka braukšanas ātrumu, lai aizsargātu operatora drošību. Hanwha Vision gatavo arī risinājumus, lai noteiktu un klasificētu skaņas, piemēram, šāvienus, sprādzienus un kliedzienus.

Andy Jungwoo Ryu sacija, ka: "Edge AI kameras var samazināt investīciju un ekspluatācijas izmaksas un racionalizēt datu apstrādi un pārvaldību. Tas ir iespējams, jo vienā edge ierīcē ir viss - no video uzņemšanas līdz uzglabāšanai, analīzei un mākoņsavienojamībai, nevis nepieciešamas atsevišķas sistēmas vai infrastruktūra, piemēram, novērošanas kameras, video uzglabāšana un serveri AI analīzei."

Hanwha Vision SolidEDGE ir pirmā SSD bāzētā kamera, kurā WAVE VMS serveri ir izvietoti pašā kamerā, bez atsevišķa servera. SolidEDGE ļauj katrai malai (edge) pievienot līdz piecām kamerām, tādējādi katrā malā (edge) var izmantot sešas kameras, kas darbojas ar vienu WAVE VMS serveri (uz vietas). Kombinācijā ar WAVE Sync (mākonis) lietotāji var attālināti pārvaldīt līdz pat 30 lokālajiem serveriem no jebkuras vietas pasaulē.

04 Ilgtspējīga nākotne ar viedākām un videi draudzīgākām tehnoloģijām

Ņemot vērā, ka uzņēmumiem ir jāatklāj ESG, videonovērošanas nozarē gaidāmi nepārtraukti centieni ilgtspējīgai attīstībai, piemēram, drošības funkciju stiprināšana un videi draudzīgu tehnoloģiju izstrāde.

Hanwha Vision pārdošanas un mārketinga direktors Čuns Huns Hā (Choong Hoon Ha) pauž, ka: "Daudzi uzņēmumi visā pasaulē šobrīd aktīvi uzņemas vadību ilgtspējības centienos, piemēram, sociālo vērtību un ieinteresēto pušu vajadzību atspoguļošanu vadības darbībās, kā arī vides un sociālo jautājumu risināšanu, tādējādi pārsniedzot viendimensiju finansiālā ieguvuma pastāvēšanu." Viņš arī atzīmēja: "Īpaši ņemot vērā enerģijas patēriņu, ko rada nepārtraukta novērošanas kameru darbība, lai aizsargātu uzņēmējdarbību un īpašumus, ilgtspēja videonovērošanas nozarei uzliek arvien lielāku atbildību."

Sangvons Lī (Sangwon Lee), Hanwha Vision pētniecības un izstrādes centra vadītājs, paskaidroja: "Ņemot vērā, ka uzņēmumi saskaras ar pieaugošo enerģijas patēriņa problēmu, tie aktīvi pēta inovatīvas tehnoloģijas, lai to samazinātu kameru darbībā un datu analīzē. Šiem sasniegumiem ir ne tikai pozitīva ietekme uz vidi, bet tie arī palīdz ietaupīt izmaksas. Šādas tehnoloģijas ietver vāja apgaismojuma iespējas, kas ļauj atpazīt objektus vājā apgaismojumā, analītiskos rīkus, kas uztver attēlus, pamatojoties uz konkrētiem notikumiem, un mākslīgā intelekta kameras, kas novērš nepieciešamību pēc atsevišķa servera video uzglabāšanai un notikumu pārvaldībai/analīzei."


Tiek pastiprināti arī centieni radīt ilgtspējīgu nākotni ar vienotu drošību, reaģējot uz pārrobežu kiberdraudiem.

Drošības kameras kopš pirmajiem videonovērošanas sistēmu modeļiem ir guvušas daudz panākumu. Jaunu tehnoloģiju, piemēram, mākoņa (cloud) un mākslīgā intelekta (AI), konverģence ir uzlabojusi izmantotās kameras un sensorus. Paradoksālā kārtā ir uzlabojusies spēja aizsargāt uzņēmumus un darbiniekus, taču ir palielinājusies arī varbūtība, ka tie būs pakļauti jauniem kiberdrošības apdraudējumiem.

Hanwha Vision pilda savu sociālo atbildību, izstrādājot iekšējās informācijas drošības politiku un tās pārvaldību, kā arī nostiprinot produktus, lai varētu kļūt par uzticamāko partneri.

Konkrēti - vadām īpašu kiberdrošības komandu S-CERT, kas regulāri veic drošības testus, lai mazinātu klientu neērtības un ātri atklātu un novērstu drošības nepilnības. Pastāvīgi iegūstam sertifikātus no tādām atzītām pasaules mēroga akreditācijas iestādēm kā UL CAP, FIPS, TTA un ISO 27001, lai stiprinātu uzņēmuma vispārējos drošības procesus. Hanwha Vision ir starptautiski atzīti saistībā ar kompetenci un centieniem kiberdrošības jomā, un tā ir pilnvarota kā CVE® numerācijas iestāde (CNA).

Savukārt 2022. gadā Hanwha Vision izveidoja inovāciju centru Silīcija ielejā (ASV), veltot pūles tādu pamattehnoloģiju kā mākslīgais intelekts un mākoņdatošana (cloud) attīstībai. Jo īpaši, izveidojot globālu sistēmu, kas balstās uz mākslīgā intelekta pētniecības un izstrādes centriem uzņēmuma galvenajā mītnē ASV, kā arī mākslīgā intelekta datu laboratoriju. Hanwha Vision attīstīja pilnas iespējas mākslīgā intelekta jomā, sākot no tā stratēģijas formulēšanas līdz datu apstrādei, komercializācijai un nākotnes tehnoloģiju izstrādei.

Pierakstīties to leave a comment
Kā veicināt ar mākslīgo intelektu darbināmu video izmantošanu savā organizācijā?